Najprościej rzecz ujmując, sprzęt Open Source to taki, dla którego wszelkie specyfikacje i pełna dokumentacja są jawne i dostępne.
Jakie są najważniejsze korzyści
z używania sprzętu Open Source?
Przede wszystkim daje to możliwość współpracy w rozwoju tego sprzętu wszystkim zainteresowanym i pozwala wycisnąć z niego maksimum potencjału. W większości przypadków producenci sprzętu ograniczają użytkownikom możliwość używania go w zakresie innym niż przez nich zdefiniowany. Zostawiają jedynie niewielką możliwość modyfikacji oprogramowania wypuszczając tzw. zestawy narzędzi rozwoju programu (SDK – Software Development Kit) lub ograniczają dokumentację dotyczącą samego sprzętu (hardware). Czasem można poszerzyć tę wiedzę partycypując w programach partnerskich, jednakże w przypadku sprzętu open-source cała istniejąca wiedza jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych.
Nie zastanawiałeś się kiedyś czy Twoja kamerka internetowa nie wysyła bez Twojej wiedzy informacji o tym co robisz do jakiejś instytucji? Albo czy ktoś przez mikrofon w Twoim telefonie nie podsłuchuje Twoich rozmów? To kolejna niezaprzeczalna zaleta otwartego hardware’u – dokładnie wiesz jak on działa i co robi. A jak zrozumiesz jego działanie w wystarczającym stopniu, możesz go skłonić, żeby robił to co chcesz jeszcze lepiej.
Jeżeli to Open Source
czemu to sprzedajecie?
Termin open-hardware oznacza, że masz dostęp do pełnej dokumentacji, schematów, BOM (listy wszystkich części) i jeżeli masz wszystkie podzespoły i potrafisz to zrobić, to możesz skonstruować to urządzenie samodzielnie.
To trochę jak przepis w książce kucharskiej. Ugotujesz sobie sam – droga wolna. Ale miej na uwadze, że my się tym zajmujemy zawodowo. Jesteśmy niczym szefowie kuchni, a Ty jesteś gościem naszej restauracji.
W naszym sklepie oferujemy produkty open-source, które albo sami zaprojektowaliśmy (RTE, TPM2), albo złożyliśmy przy pomocy dostępnej dokumentacji (OpenVizsla, MuxPi).
Co możemy dla Ciebie zrobić?
Załóżmy, że masz pomysł, rozwiązanie biznesowe, urządzenie IoT, które znacząco ułatwi ludziom życie i przyczyni się przy okazji do wzrostu Twojej zamożności. Wiesz czego chcesz, ale nie masz wystarczających zasobów i wiedzy żeby to zrobić. My mamy. Przygotuj z naszą pomocą kartę projektu opisującą Twoje oczekiwania, a my skonstruujemy to urządzenie, napiszemy oprogramowanie i zintegrujemy je z IoT. Przygotujemy też pełną dokumentację umożliwiającą późniejszą produkcję i dalszy rozwój Twojego urządzenia. Może się tak zdarzyć, że już masz gotowy produkt, ale konieczne są pewne modyfikacje, które sprawią, że oprogramowanie będzie wymagało aktualizacji lub wręcz napisania od nowa. Być może będzie konieczne podniesienie poziomu zabezpieczeń. W tym wszystkim też możemy Ci pomóc.
Dlaczego powinieneś wybrać 3mdeb
do wsparcia rozwoju Twojego Hardware’u?
Bo jesteśmy najlepsi. Serio. Mamy specjalistów w każdej dziedzinie jakiej możesz potrzebować. Niezależnie, czy będzie chodziło o tworzenie prototypów sprzętu, uruchamianie ich, RISC-V, serwisy AWS, pisanie Hypervisorów czy personalizowanie Linuxów.
Liczebność naszej drużyny przekłada się na naszą elastyczność. Nasi inżynierowie będą zawsze w pełni ze sobą współpracowali w osiągnięciu Twojego celu, a wszelkie zasoby będą alokowane efektywnie.
Sprawdź nasze referencje, zobacz w jakich projektach bierzemy udział i skontaktuj się z nami.
Gratulacje! Właśnie znalazłeś optymalne rozwiązanie.
Jakie platformy referencyjne
posiadamy „od ręki”?
- AMD embedded G Series SoCs
- Steppe Eagle
- LX
- AllWinner H2+, H3, A10, A20, A33
- Nordic (NRF24L01, NRF51822)
- Odroid C1 and XU3 (Amlogic S805, Samsung Exynos 5 Octa)
- Broadcom BCM2835/BCM2836/BCM2837 (Raspberry Pi family)
- HiSilicon Hi3520, Hi3535, Hi3518, Hi3516C
- Intel Atom SoC
- Bay Trail
- Apollo Lake
- Braswell
- Denverton
- Intel Pentium/Core
- Ivy Bridge
- Sandy Bridge
- Skylake
- Kaby Lake
- HiSilicon Kirin 620
- RedBear Duo (STM32F2)
- Espressif ESP-01 – ESP-12 (ESP8266)
- Marvell Armada 88F7040, A8040, A388
- Microchip SMART SAMA5D2
- NXP i.MX6 family (i.MX6 D / DL) and i.MX8 family (i.MX8M)
- Rockchip RK3066, RK3288
- Texas Instruments AM335x, CC3100/CC3200, CC2541/CC2650, MSP430
muxPi v1.3
Najwyższe zagęszczenie interfejsów na metr kwadratowy w przystępnej cenie.
MuxPi to urządzenie open-source składające się z dwóch głównych podzespołów:
- Płytka PCB
- NanoPi NEO
MuxPi może być uznawany za płytę główną do NanoPi NEO SBC, ale może również działać samodzielnie. W takiej sytuacji wiele z jego funkcjonalności jest jednak niedostępnych.
Podstawowym celem płytki muxPi jest umożliwienie pełnej, zdalnej kontroli nad urządzeniem w sytuacji, gdy fizycznie nie jest ono bezpośrednio dostępne dla testera. Jej głównym atutem jest posiadanie licznych interfejsów. Czyni ją to bardzo uniwersalną. Można wśród nich wymienić UART, USB, ETH, czytnik microSD, interfejs USB dedykowany do urządzeń firmy Samsung©, HDMI, wyświetlacz LED, przyciski i LEDy.
Pełny zestaw muxPi zawiera:
KATEGORIA | OPIS | ILOŚĆ |
---|---|---|
urządzenie | muxPi v1.3 | 1 |
jednostka kontrolna | NanoPi NEO v1.31 512MB RAM version | 1 |
zasilanie | 5V/2A (5.5/2.1 mm DC Jack) | 1 |
pamięć | SanDisk 16GB microSD card (with preinstalled compatible system) | 1 |
kable | IDC 8-pin to microSD adapter | 1 |
konektory | 2-ways pluggable terminal block for DUT power supply | 2 |
dystanse | Polyamide M3 spacers and bolts | 4 |
Jeżeli nie jesteś pewien, którego portu w testowanym urządzeniu będziesz używał, jeżeli zależy Ci na najwyższej jakości i jak największych możliwościach, muxPi jest właśnie dla Ciebie.
Niezliczone porty czekają na Ciebie Cyber Kapitanie!
OpenVizsla v3.2
Śledzenie ruchu USB nigdy nie było prostsze!
- open-source USB sniffer w przystępnej cenie
- Pozwala na eksport tekstowej formy komunikacji na wyjściu standardowym
- Niezbędny w debugowaniu urządzeń USB
OpenVizsla to open-source USB2.0 sniffer i analizator, który umożliwia użytkownikowi rejestrowanie przepływu danych pomiędzy odbiorcą a nadawcą sygnału
Robi to z wykorzystaniem specjalnego bufora pamięci. Można dzięki temu śledzić ruch na USB, co jest nieocenione w reverse-engineeringu i debugowaniu zamkniętych urządzeń USB.
Poznaj przykłady zastosowań OpenVizsli na naszym blogu!
OpenVizsla jest w zasadzie
zbudowana z czterech chipów:
- FTDI FT2232H High-Speed USB FIFO
- Xilinx Spartan 6 LX FPGA
- Micron MT48LC16M16A2P-xx SDRAM
- SMSC USB3343 ULPI PHY
Chip FPGA pakietuje strumień danych i buforuje go do SDRAM. Strumień jest następnie przekierowywany do hosta przez mostek FT2232H FIFO.
Twórcy udostępniają sprawdzone i proste w użyciu oprogramowanie w ramach open-source.
Remote Testing Environment
Twój mały pomocnik w testowaniu i debugowaniu
Masz dosyć używania wielu osobnych, drogich urządzeń przy testowaniu swojego harware’u? To już przeszłość!
RTE to nakładka na platformę Orange Pi Zero, która działa na specjalnie napisanej dystrybucji Linuxa opartej na projekcie Yocto.
Założeniem było, żeby umożliwić programistom na całym świecie tworzenie niskopoziomowego oprogramowania wbudowanego bez konieczności stosowania drogich urządzeń peryferyjnych.
W rezultacie otrzymaliśmy narzędzie, które znacząco ułatwia zadania związane z testowaniem i debugowaniem sprzętu. Z RTE Twoja praca bedzie szybsza i uzyskasz możliwość prowadzenia jej zdalnie. RTE podłączone do urządzenia może służyć jako programator, kontroler zasilania, debuger i kontroler GPIO.
Jeżeli jesteś developerem, testerem lub fascynuje Cię elektronika, jest mało
rzeczy, które mogłyby Cię bardziej uszczęśliwić.
Zapoznaj się ze specyfikacją i instukcją obsługi RTE,
sprawdź pliki źródłowe w repozytorium,
lub poznaj przykłady zastosowań na naszym blogu!
RTE, robi różnicę!
Moduły TPM
Departament Obrony USA, który może stanowić wyznacznik w kwestii bezpieczeństwa cyfrowego, już w 2014 roku wydał instrukcję (nr 8500.01), aby każde nowe urządzenie elektroniczne zakupione na jego potrzeby było wyposażone w TPM.
Departament Obrony USA
Instruction NUMBER 8500.01
Marzec 14, 2014
TPM (Trusted Platform Module) to międzynarodowy standard kryptoprocesora, czyli mikrokontrolera opracowanego do zabezpieczania sprzętu przy użyciu kluczy kryptograficznych.
Po co nam TPM? Czy jest naprawdę konieczny?
Bezpieczeństwo cyfrowe to komputerowy ekwiwalent ubezpieczenia od katastrof. Niewiele osób się nim przejmuje i nikt nie lubi za nie płacić… dopóki nie nadejdzie kataklizm. Wtedy albo jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że pomyśleliśmy przed szkodą, lub źli na siebie, że nie przemyśleliśmy tematu.
TPM został stworzony jako jeden z filarów bezpieczeństwa cyfrowego. Prezydencki raport „Propozycje natychmiastowego wzmocnienia narodowego cyberbezpieczeństwa” z listopada 2013 sugeruje „upowszechnienie stosowania TPM, mikrochipu standardowo używanego w przemyśle, stworzonego aby udostępnić podstawowe funkcje związane z bezpieczeństwem, w tym przede wszystkim klucze kryptograficzne smartfonom i tabletom”. Komputery i inne urządzenia zawierające TPM są w stanie wygenerować klucze kryptograficze i umożliwić dostęp do zasobów tylko przy użyciu TPM.
TPM zapewnia:
- Generator zmiennych losowych
- Funkcjonalności pozwalające na bezpieczne generowanie kluczy
kryptograficznych - Zdalne poświadczenie: tworzenie niemal niepodrabialnych sum kontrolnych konfiguracji sprzętu i oprogramowania. Umożliwia to weryfikację, że żadna część sprzętu ani oprogramowania nie została zmieniona.
- Szyfrowanie danych z użyciem klucza RSA.
- Pieczętowanie danych: szyfrowanie z dodatkowym warunkiem, że odszyfrowanie może zostać przeprowadzone jedynie przy określonym stanie TPM-a
Kompatybilność
i aktualizacja TPM2
Oprogramowanie naszych modułów TPM2 zostało zaktualizowane do wersji 5.63.3144.0, która zmniejsza zagrożenie atakiem ROCA. Sam TPM2 jest kompatybilny z headerem 2x5p LPC (takim jak na platformie Librebox)
Cechy modułu TPM2
Poniższe wartości odnoszą się do modeli w naszej ofercie
Moduł TMP2 i Moduł TPM2 dla Librebox
- Infineon TPM SLB9665TT20FW561XUMA1
- Napięcie operacyjne 3-3.3V
- Spełnia kryteria certyfikatów Intel TXT, Microsoft Windows i Google Chromebook
- True Random Number Generator (TRNG)
- Pełna personalizacja przy użyciu Endorsement Key (EK) i certyfikatu EK
- Współdziała z interfejsem LPC, a przerwania są zgodne z protokołem serial interrupt (SERIRQ)
Kontakt z nami
Jeśli masz jakieś pytania skontaktuj się z nami.