Obszary działalności


Systemy o znaczeniu krytycznym

System istotny dla bezpieczeństwa, lub też o znaczeniu krytycznym, charakteryzuje się tym, że jego usterka albo błędne działanie może spowodować zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, lub też w zakresie biznesowym poważne reperkusje w funkcjonowaniu organizacji i społeczeństwa.
Doskonałymi przykładami są: oprogramowanie sterujące robotami chirurgicznymi, system kontrolujący zabezpieczenia w fabryce chemikaliów, systemy zawiadujące ruchem lotniczym lub drogowym itp.

Ze względu na wysoki potencjalny koszt usterki takie systemy muszą być tworzone przy użyciu najbardziej sprawdzonych metod i z wielkim naciskiem na walidację zastosowanych rozwiązań. W takich wypadkach często ponad połowa kosztu stworzenia takiego systemu przypada na dokładną weryfikację bezpieczeństwa i stabilności jego działania.

Ikona przedstawiająca górę z flagą na szczycie
Programista piszący kod na komputerze osobistym

Nasza misja

Nasz zespół ma wieloletnie doświadczenie w tworzeniu, weryfikacji i utrzymywaniu systemów o znaczeniu krytycznym. Skupiamy się na bezpieczeństwie i niezawodności zastosowanych rozwiązań i zawsze możemy potwierdzić ich zgodność z oczekiwaniami za pomocą raportów walidacyjnych.

W zależności od wymagań zawartych w karcie projektu, jeżeli zaistnieje taka potrzeba, możemy szczegółowo udowodnić spełnianie przez nasz system norm określonych uregulowaniami prawnymi lub niezbędnych do certyfikacji.


Internet rzeczy (IoT) i systemy wbudowane

Założeniem IoT jest rozszerzenie łączności internetowej na świat obiektów fizycznych obecnych w naszym codziennym otoczeniu. Naszpikowane elektroniką, wyposażone w czujniki, mogą przekazywać dane i komunikować się z internetem, a dzięki temu również między sobą. Mogą nie tylko wysyłać sygnały, ale również je odbierać, dzięki czemu mogą być zdalnie kontrolowane.

Rosnąca ilość urządzeń IoT na rynek konsumencki to m.in.:

  • inteligentne pojazdy
  • zautomatyzowane domy
  • inteligentna odzież
  • cyfrowa służba zdrowia

Jednakże nadal większość urządzeń do których odnosi się ten termin to systemy czujników i komputerów służące w rozwiązaniach przemysłowych.

Ikona przedstawiająca router z dwoma antenami przesyłającymi sygnał

Nasza misja

3mdeb ma duże doświadczenie we wspieraniu firm z branży IoT przez tworzenie odpowiednich systemów, które umożliwiają łączność w czasie rzeczywistym, wymianę danych, zdalną kontrolę i aktualizację oprogramowania. Wszystko to oczywiście zabezpieczone kluczami kryptograficznymi na wypadek prób kradzieży lub włamania.

Jesteśmy bezpośrednio zaangażowani w rozwój serwisów AWS IoT od jego powstania, a nawet dłużej, gdyż używaliśmy Thing Fabric produkcji 2lementry, które przejęte przez Amazon stało się fundamentem AWS IoT. Znamy wszystkie istotne protokoły (jak MQTT) i formaty (np. Thing Shadow) i posiadamy odpowiednie doświadczenie, aby projektować skuteczne systemy, co czyni nas liderami w integracji oprogramowania wbudowanego z serwisami AWS IoT.

Logo Amazon Web Services

Dlaczego wybrać 3mdeb do Twoich urządzeń IoT?

Po pierwsze dlatego, że mamy duże doświadczenie w pracy z AWS IoT

  • Współpracowaliśmy z 2lemetry, przejętym później przez Amazon w celu stworzenia AWS IoT
  • Jesteśmy partnerami Microchip – producentem pierwszego mikrokontrolera obsługującego AWS IoT Just-In-Time registration ECC508 (rejestrację urządzenia w czasie rzeczywistym), który znamy bardzo dobrze
  • Znamy osobiście managerów i architektów zarówno AWS jak i Microchip

Skupiamy się na rozwiązaniach faktycznych biznesowych problemów i tworzeniu faktycznej wartości dodanej. Nie zajmujemy się IoT jako sztuką dla sztuki.

Skontaktuj się z nami jeżeli jesteś osobą decyzyjną w startupie lub przedsiębiorstwie zainteresowanym IoT. Potrafimy zaprojektować od zera system, począwszy od wbudowanego oprogramowania, zaimplementować oczekiwane funkcjonalności i zweryfikować poprawność działania całości.
Jesteśmy gotowi na długofalową współpracę, możemy zapewnić ciągłość wsparcia i cykliczne testy błędów regresji. Bardzo chętnie udzielimy odpowiedzi na wszystkie związane z tym pytania.

Ręka z czystą kartką z otworami tworzącymi sygnał WiFi

Zastosowania przemysłowe

Przemysł Inteligentny, lub też Przemysł 4.0 (od czwartej rewolucji przemysłowej) to terminy wykorzystywane zamiennie do opisu orientacji współczesnej technologii na zastosowania w produkcji rozwiązań Internetu Rzeczy (IoT) i systemów cyber-fizycznych. Przemysł 4.0 zakłada współdziałanie w procesie produkcji w czasie rzeczywistym ludzi, maszyn, linii produkcyjnych, oprogramowania i samych produktów. To umożliwia decentralizację procesu decyzyjnego i samoorganizację całego procesu.

Urządzenia przemysłowe mogą, przy użyciu tzw. bramy, łączyć się z chmurą, wymieniać z nią dane (które mogą być instrukcjami) i dalej, z użyciem API komunikować się z końcowym użytkownikiem lub innymi urządzeniami.

Ikona przedstawiająca dwa koła zębate
Zdjęcie przedstawiające najechanie kursorem myszy na link Security na stronie internetowej

Bezpieczeństwo i możliwość kontroli urządzeń IoT

To nasza specjalność, gdzie kładziemy wielki nacisk na związane z nimi aspekty. W szerokim zakresie korzystamy z zaawansowanych technologii, używając najbardziej godnych zaufania metod szyfrowania komunikacji, zarówno od strony serwera, jak i użytkownika. Stosujemy nowoczesne zabezpieczenia sprzętowe (hardware) i dogłębnie weryfikujemy bezpieczeństwo naszego oprogramowania. Ufamy naszym metodom, bo dokładnie wiemy co i dlaczego robimy.


Technologie używane w Przemyśle 4.0

Załoga 3mdeb opanowała do biegłości szereg technologii wykorzystywanych (lub mogących być wykorzystanych) w inteligentnym przemyśle, np.:

Logo Docker, wieloryb transportujący kontenery
Docker na platformie ARM
Logo projektu Xen
Xen

I wiele, wiele innych.

Dlaczego wybierzesz 3mdeb dla Twoich rozwiązań przemysłowego IoT?

Kiedy wymagasz od oprogramowania żeby było zarówno bezpieczne, godne zaufania, stabilne i działające dokładnie tak jak oczekujesz, to nie ma miejsca na eksperymenty. Jesteśmy pewni naszej wiedzy i umiejętności. Sprawdź nas.


Zastosowania indywidualne

Nasza firma zajmuje się nie tylko rozwiązaniami i produktami skierowanymi do przedsiębiorstw i instytucji. Jeżeli masz prywatną sieć domową z której jest możliwy dostęp do Twoich prywatnych danych, rozsądnym byłoby chronić ją dobrą zaporą (firewallem) jak np. Protectli VaultlpnGate lub Librebox, szczególnie jeżeli byłby wyposażony w odpowiednie i bezpieczne oprogramowanie.

Jeżeli posiadasz już takie urządzenie, przeflashowanie (przeprogramowanie wbudowanego oprogramowania) samo w sobie też jest dobrym pomysłem. Dzięki temu zapora będzie bardziej stabilna, bezpieczna i wydajna. Tutaj możesz znaleźć więcej szczegółów.

Być może fascynujesz się elektroniką i mikrokontrolerami? W takim przypadku z pewnością docenisz nasze RTE (Remote Testing Enviroment), które umożliwi Ci dostęp do twoich urządzeń korzystając z wielu interfejsów.

Możesz też być hobbystą zajmującym się zabezpieczeniami i protokołami. OpenVizsla otworzy przed Tobą szerokie pole do popisu w analizie USB.

Jesteś zainteresowany czym aktualnie się zajmujemy? Zajrzyj na naszego Bloga, zasubskrybuj nas na Twitterze i Facebooku.

W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu lub umówienia rozmowy.

Ikona przedstawiająca klienta 3mdeb z krawatem
Logo firmy Libretrend, litery L i T tworzące przesunięty prostokąt
Logo firmy Protectli, litera P w tarczy tworzącej sygnał WIFI

Contact Us

Feel free to ask if you have any questions.