Hypervisory

Wprowadzenie

Hypervisor to technika wirtualizacji sprzętowej umożliwiająca wielu systemom operacyjnym jednoczesne działanie na jednej maszynie. Systemy-goście dzielą się zasobami sprzętowymi gospodarza w taki sposób, jakby każdy z nich miał dostęp do swojego procesora, pamięci itd.

Możemy rozróżnić dwa rodzaje hypervisorów:

  • Typ 1 – hypervisory uruchamiane na „gołym” sprzęcie, nazywane również „bare metal”. Najbardziej popularne i wydajne.
  • Typ 2 – hypervisory działające w systemie operacyjnym, hypervisory „gościnne”, dużo wolniejsze, ale też nie wymagające takiej konfiguracji jak typ 1.

Do czego służą hypervisory?

Jednym z kluczowych powodów ich używania jest możliwość izolacji systemu. Oznacza to, że „gość” nie może w żaden sposób wpłynąć na operacje wykonywane przez innych „gości” lub przez „gospodarza”. Jeżeli z jakiegoś powodu gość się zawiesi, nie będzie to miało wpływu na resztę układu. Jest to możliwe dzięki odizolowaniu gościa od faktycznej warstwy sprzętowej przez hypervisora.

Kupowanie wielu osobnych serwerów dla oddzielnych aplikacji jest drogie, zajmuje czas i miejsce. Hypervisory typu 1. pozwalają na lepsze wykorzystanie zasobów sprzętowych, a dzięki temu na obniżenie kosztów i bardziej wydajną alokację środków w zwirtualizowanym środowisku.

Hypervisory nie tylko wirtualizują środowisko, zapewniają również ochronę ciągłego dostępu dzięki swojej naturalnej odporności i zastępowalności. Na przykład w klastrach obliczeniowych składających sie z wielu węzłów (node’ów) działających w zwirtualizowanym przez hypervisora środowisku zawieszenie się jednego z węzłów nie powoduje utraty funkcjonalności, ponieważ funkcje przez niego obsługiwane są rozproszone na pozostałe i ciągle dostępne.

Czym są hypervisory wbudowane

Określenie to odnosi się do hypervisorów typu pierwszego umieszczonych w systemie wbudowanym. Takie rozwiązanie jest wykorzystane tam, gdzie najważniejsze są bezpieczeństwo i niezawodność, np.:

  • transport
  • awionika
  • wojsko
  • robotyka
  • i inne systemy o kluczowym znaczeniu.

Co potrafimy?

Poniżej prezentujemy jedynie prosty przykład. Jesteśmy zdolni do rozwijania i wspierania hypervisorów zgodnie z wymaganiami klienta. Koncentrujemy się na tych wbudowanych, aczkolwiek poradzimy sobie z dowolnymi.

W czym może Ci pomóc wbudowany hypervisor?

Głównym celem przyświecającym ich stosowaniu jest zwiększenie bezpieczeństwa i niezawodności. Jeżeli pracujesz nad projektem o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa to hypervisor jest niezastąpiony. Będzie Twoją ostatnią linią obrony i zabezpieczy Cię przed najgorszymi możliwymi konsekwencjami potencialnych błędów. Nie mamy tutaj na myśli jedynie producentów oprogramowania sterującego statkami kosmicznymi itp. W dzisiejszych czasach systemem o krytycznym znaczeniu jest też np. ten zawiadujący światłami na skrzyżowaniu czy taśmą w fabryce.

Dlaczego powinieneś wybrać 3mdeb?

Nasza firma brała udział w wielu projektach, w których wbudowane hypervisory grały kluczową rolę. Jesteśmy na bieżąco z budowaniem ich używając BareflankaACRN i innych technologii, a następnie przygotowywaniem tablic systemowych, aby umożliwić im poprawne działanie. Co więcej – potrafimy zintegrować je z corebootem i naszym firmware’em, aby dostarczyć klientowi pełne, całkowicie funkcjonalne środowisko.

Nie trać ani chwili ze swojego cennego czasu i skontaktuj się z nami lub umów na rozmowę.

Kontakt z nami

Jeśli masz jakieś pytania skontaktuj się z nami.